2020-05-15

Čtyři tipy – Jak převzít kontrolu nad svými financemi

V tomto článku nabízíme čtyři konkrétní tipy, jak získat lepší kontrolu nad svými financemi. Vše pro to, abyste byli připraveni na neočekávané události a neskončili v ekonomických problémech. Vnímejte to jako nový začátek vaší „peněženky“!

Rozpočet je alfou a omegou všeho

Jak všichni víme, někdy může být obtížné sledovat, kam peníze směřují. Tím, že máte spolehlivý rozpočet, získáte lepší celkový přehled o svých financích a zároveň se můžete připravit na měsíce, o nichž již předem víte, že budou zřejmě poněkud obtížnější. Jak začít? Tím, že si všechny své výdaje zapíšete tak, že se podíváte do své bankovní aplikace. Již zde můžete získat včasné informace o tom, zda byste měli upřednostňovat své finance, zejména pokud utratíte více, než získáváte.

Druhým krokem je zapsat si všechny fixní měsíční náklady – například nájemné, poplatky za mobilní telefon a účty za elektřinu. Kromě toho může být dobré počítat s ročními výdaji, které se stále opakují, jako jsou daně z provozu automobilů, narozeninové nebo vánoční dárky. Tím rychle pochopíte, kolik peněz skutečně musíte každý měsíc mít k dispozici v oběhu. Teď je to všechno o upřednostňování vašich peněz.

Nastavte si více priorit

Stejně tak, jak zní nadpis, je důležité nastavit priority, jak utrácet své peníze. Možná je načase podívat se na vaše různé předplacené a streamovací služby? Třeba je nepotřebujete všechny. Možná je také na místě vynechat každé ráno nákup kávy s sebou? Pokud to uděláte, všimnete si, že můžete ušetřit spoustu peněz. Nastavte si více priorit, zcela jednoduše.

Ušetřete 10 %

Pokud se stále ještě zabýváte svým finančním plánováním, doporučujeme vám také začít uvažovat o vašich úsporách. Obecně platí, že asi 10 % vašeho disponibilního příjmu by mělo jít na úspory – pokud máte možnost. V první řadě je důležité zaměřit se na vytvoření finanční rezervy ve výši cca 2–3 měsíčních příjmů. Díky tomu budete lépe připraveni na případné neočekávané výdaje a zároveň vytvoříte vyšší finanční zabezpečení.

Nechte se inspirovat

Na internetu naleznete spoustu různých diskusních fór, blogů a facebookových skupin, kde se můžete inspirovat zkušenostmi ostatních. Částečně, pokud jde o získání více peněz v každodenním životě, ale také tím, jak si vytvořit ekonomičtější přístup v myšlení.