2020-01-22

Jak to udělat, aby vám peníze vystačily na delší dobu

Někdy může být obtížné získat dostatek peněz, zejména během prvního měsíce v roce. Black Friday, Vánoce a Nový rok často způsobí, že někteří lidé ztrácejí nadvládu nad svou peněženkou. Poznáváte se? Pak jste zde správně! V tomto článku si ukážeme několik zajímavých tipů, jak své finance správně nasměrovat. Budeme se snažit, aby vám peníze vystačily na delší dobu!

1.        Plánujte si jídlo

Připravte si tužku a papír a vytvořte si starý dobrý nákupní seznam, než se vypravíte do obchodu s potravinami. Tímto způsobem minimalizujete možnost spontánních nákupů, protože ty mohou být z dlouhodobého hlediska zbytečně nákladné. Bonusové tipy: Nenakupujte, když máte hlad – všichni víme, jak to může skončit!

2.      Stop nakupování

Utrácením peněz pouze za věci, které jsou naprosto nezbytné (nájemné, jídlo a ubytování), si všimnete, že je možné poměrně dost ušetřit. Chápeme, že to nemusí znít skvěle, ale zkuste to jeden měsíc – vaše peněženka vám poděkuje!

3.       Svoje auto nechte stát

Chápeme, že je snadné jezdit do práce autem. Dovolte nám však přátelské doporučení: Zkuste se namísto toho vydat do práce na kole, pěšky nebo autobusem. Naše životní prostředí vám bude také vděčné a současně neutratíte spoustu peněz za pohonné hmoty.

4.      Krabička na jídlo

Krabička na jídlo, samozřejmě, tato magická malá tiskárna bankovek. Už jsme o tom mluvili dříve, ale je třeba to zopakovat. Tím, že si vezmete krabičku s obědem do práce nebo do školy, můžete ušetřit spoustu peněz. Co byste řekli úspoře 20 400–23 760 Kč za rok? Přečtěte si více o kouzlu krabiček na oběd zde!

5.      Podívejte se do bankovní aplikace

Velmi účinný způsob, jak zjistit, kam vaše peníze putují. Tímto způsobem získáte lepší představu o tom, které náklady jsou možná zbytečné a bez nichž můžete žít. A když už jste v rozletu, navrhujeme vám načrtnout si rozpočet podle toho, co jste se doposud dozvěděli. A nejlépe podle metody „win-win“.

6.       Předplatné a smlouvy

Pravděpodobně se poznáváte, najednou je vám účtováno 200 Kč za něco, o čem ani nevíte, co to je. Možná nějaká streamingová služba? Tipy od „Shoppa Lagom“ spočívají v tom, že kontrolujete, jaké předplatné máte, a zrušíte služby, které nepoužíváte. Podívejte se také na smlouvu o elektřině, půjčku nebo podobné záležitosti, abyste zjistili, zda nemůžete vyjednat například nové ceny.

Tak! Nyní si můžete směle poklepat na rameno – právě jste totiž udělali první krok k lepšímu stavu osobních financí. Vyzkoušejte naše tipy – můžeme vás ujistit, že vám peníze vydrží každý měsíc déle – a to vše proto, abyste mohli žít tak, jak chcete, a dovolit si to i finančně. Otázkou pak už bude jen to, co se rozhodnete udělat s ušetřenými penězi. Možná je teď ten pravý čas, abyste se svému spořicímu účtu věnovali láskyplně a s větší péčí? Ať už budete dělat cokoli, zkuste to provádět s mírou, bude to tak nejlepší. Hodně štěstí!